Alex Dascaloiu

A inceput studiul tobelor in regim autodidact, iar apoi s-a perfectionat la Școala Populara de Arte din Buzau sub indrumarea profesorului Nucu Oancea.

In cei peste 15 ani de cariera artistica a sustinut numeroase turnee atat in tara cat si in strainatate, activand alaturi de artisti atat din zona de mainstream cat si underground si cover bands (Echoes, Tania Popa, Lucian Viziru, Robert Turcescu & Casa Presei, Dominique, The Band-Atelierul de Muzica, 3AM Band, Moise, Gothic, L.O.S.T.).

Activitatea pedagogica a presupus de la inceput înțelegerea nevoilor cursantilor si adaptarea metodelor de studiu in funcție de cerintele fiecarui elev in parte. Metodele de studiu pe care le abordeaza sunt recunoscute international si sunt adaptate in funcție de modul de dezvoltare al fiecarui cursant in parte. Aceste metode acceseaza o paleta variata de genuri muzicale de la pop, rock, funk, blues, jazz, pana la genuri exotice, samba, calypso, bossa nova si stiluri afro-cubaneze.

error: Acest conținut este protejat!!